fi en

Aikataulu

Muutokset aikatauluun ovat mahdollisia.

Lauantai 19.9.2026
12:00Skrolli Party alkaa
12:30Avajaisseremonia
Mitä tarvitaan demon tekemiseen?
Manun kumma - lisää konsoleita joita et näe joka päivä
Biteistä perinnöksi - kuinka digitaalinen kulttuuriperintö säilyy tuleville sukupolville?
16:00Entrytys kompoihin suljetaan
Lisää ohjelmaa tulossa
19:00Kompot: fast, wild, realtime
21:15Musiikkiesitys
22:00Palkintojen jako
23:00Skrolli Partyn virallinen ohjelma päättyy
23:55Kaikkien on oltava ulkona rakennuksesta

Ohjelma

Manun kummat - pelilaitteita joita et näe joka päivä

Viime vuonna kummaa kokoelmaansa avannut Manu palaa lavalle jatkamaan Retro Rewindin sivuilta tutun palstansa aiheita, ja käy jälleen läpi pienen valikoiman kummimpia keräilemiään pelikonsoleita. Jotain kummaa on koettavissa myös paikan päällä!

Mitä tarvitaan demon tekemiseen?

Demoja ja niihin liittyviä tekniikoita ja ohjelmia on valtavasti. Mutta miten päästä alkuun ja saada jotain valmiiksi? Esitelmässä kerrotaan yksinkertaisista tavoista ja työkaluista ohjelmointiin, grafiikan tekemiseen ja musiikin säveltämiseen. Pelkkä tekniikka ei kuitenkaan riitä ja siksi tarjolla on myös vinkkejä tekemisen aikatauluttamiseen ja luomisen tuskan kestämiseen. Tarkoitus on antaa kokonaiskuva demon tekemisestä ja eri osa-alueista, jotta kaikki halukkaat voisivat tehdä oman demon.

Biteistä perinnöksi: kuinka digitaalinen kulttuuriperintö säilyy tuleville sukupolville?

Keskustelutuokiossa jutellaan digitaalisen kulttuuriperinnön tallentumisesta jälkipolville. Millaisia digitaalisia ilmiöitä museoiden ja muiden muistiorganisaatioiden pitäisi tallentaa, ja miksi? Miten museot ja yhteisöt voisivat tehdä tallennusta yhteistyössä? Yleisö on vapaa liittymään keskusteluun!

Paneelikeskustelu pidetään suomeksi, mutta kysymykset ja kommentit ovat tervetulleita myös englanniksi.

Ständit

Ständeihin voi tutustua koko partyjen ajan.

Login museoständi

Tule tapaamaan Login eli digitaalisen kulttuuriperinnön valtakunnallisen vastuumuseotehtävän (Suomen pelimuseo, mediamuseo Rupriikki ja Postimuseo) asiantuntijoita museoständille! Esillä on kattaus Logi-museoiden kokoelmien esineitä ja valokuvia. Keskustele, kysy ja jaa ideoita siitä, mitä ja miten suomalaista digitaalista kulttuuriperintöä voisi tallentaa!

Sponsorit